Kuo yaptingas vertybinis investavimas?

Paprastas paaiškinimas

Vertybinis investavimas – tai menas pirkti akcijas, kuriomis prekiaujama su didele nuolaida, palyginti su jų vidine verte. Vertės investuotojai tai pasiekia ieškodami bendrovių, kurių vertinimo rodikliai yra pigūs, paprastai tai būna maži jų pelno ar turto daugikliai, dėl priežasčių, kurios nepateisinamos ilguoju laikotarpiu. Šiam požiūriui reikia priešingo mąstymo ir ilgalaikio investavimo horizonto. Per pastaruosius 100 metų vertės investavimo strategija nuosekliai lenkė indeksų grąžą įvairiose akcijų rinkose.

Šiek tiek daugiau informacijos

Yra daug priežasčių, dėl kurių akcijos gali būti parduodamos su nuolaida, palyginti su jų tikrąja verte, tačiau dažniausiai pasitaikanti priežastis yra nusivylimas trumpalaikiu pelnu, dėl kurio akcijų kaina dažnai labai sumažėja. Dažnai toks nusivylimas gali sukelti stiprią emocinę reakciją akcininkams, kurie parduoda savo akcijas, bijodami tolesnių neigiamų pokyčių.

Vertės investuotojai pripažįsta du dalykus.

Pirma, dauguma įmonių yra ilgalaikės, todėl trumpalaikio pelno sumažėjimo poveikis ilgalaikei įmonės vertei dažnai būna nedidelis.

Antra, jie pripažįsta, kad vidutiniškai daugumos įmonių pelnas laikui bėgant yra vidutiniškai grįžtantis, t. y. per ilgesnį laikotarpį katastrofiški pelno kritimai dažnai atsitraukia, ir atvirkščiai, itin spartus pelno augimas paprastai sulėtėja.

Tai nepaprastai svarbus faktas, kuriuo dažnai nelengva patikėti. Priežastis ta, kad yra tiek daug garsių pavyzdžių, kai jis neatitinka tikrovės! Enron”, „Worldcom” ir „Lehman Brothers” pelnas sumažėjo ir neatsigavo (taip pat neatsigavo ir jų akcijų kainos).

Priešingai, „Microsoft” ir „Amazon” yra dvi įmonės, kurių pelnas nuo pat jų veiklos pradžios nuolat didėjo ir nerodo jokių ženklų, kad artimiausiu metu vėl sumažės iki vidurkio. Tačiau mums, žmonėms, labiausiai įsimena ryškūs pavyzdžiai, net jei jie neatspindi to, kas vyksta vidutiniškai.

Investuojant į vertę siekiama pasinaudoti iracionaliu emocingų investuotojų elgesiu. Laikui bėgant emocijos yra nuolatinis investicijų rinkų bruožas, ir nors investuotojams į vertybinių popierių rinką prieinamos bendrovės keičiasi kas dešimtmetį, pačių investuotojų žmogiškoji prigimtis nesikeičia.

Baimė ir godumas išlieka nuolatiniai ir dažnai lemia prastus investicinius sprendimus, pagrįstus suvokimu ir emocijomis, o ne realybe. Periodiškai šie klaidingi vertinimai gali tapti ekstremalūs (1990-ųjų technologijų burbulas arba, atvirkščiai, 1930-ųjų didžioji depresija), tačiau didesniu ar mažesniu mastu jie egzistuoja daugumoje rinkų.

Tai suteikia galimybę nešališkiems, ilgalaikiams vertės investuotojams. Nors ši koncepcija atrodo paprasta, protinga ir, tikėkimės, patraukli, ją daug lengviau pasakyti nei praktiškai įgyvendinti.Vertybinis investavimas ne visada yra palankus ir ne visada duoda geresnius rezultatus trumpesniais laikotarpiais. Trumpuoju laikotarpiu rinka yra balsavimo mašina, o ilgesniuoju laikotarpiu – svėrimo mašina. Per pastaruosius 100 metų buvo daug laikotarpių, kai pigių akcijų pirkimas nebuvo trumpalaikis balsavimo laimėtojas, o kitos investicijos buvo dienos favoritai.

Tokie laikotarpiai gali trukti kelerius metus, per kuriuos vertės investuotojai atrodo kvailai ir yra atmetami kaip nesusipratėliai. Tai psichologiškai sunku tiek fondų valdytojams, tiek jų klientams ir reikalauja nuolankumo bei tvirtumo pusiausvyros. Tačiau ilgalaikiai tokio požiūrio rezultatai yra labai patrauklūs – retai kada geriausi dalykai būna lengvi.

Keletas svarių įrodymų

Yra daugybė būdų pabrėžti, kad vertės investavimo strategija ilguoju laikotarpiu duoda geresnius rezultatus. Toliau pateiktoje diagramoje parodyta, kad per pastaruosius 100 metų Jungtinės Karalystės rinkoje perkant didžiausio dividendinio pajamingumo akcijas pasiekta geresnių rezultatų.

Didelio dividendinio pajamingumo akcijos laikomos vertės investicijomis, nes didesnis jų pajamingumas paprastai atspindi tai, kad jų akcijų kaina sumažėjo (pajamingumas – tai tiesiog dividendai, kuriuos bendrovė moka, padalyti iš akcijų kainos). Iš diagramos matyti, kad investuodami į pigiausias rinkos dalis, gerokai aplenktumėte mažesnio pajamingumo akcijas ir visą rinką.