Kokia valiuta pasaulyje yra pati seniausia ir vis dar naudojama?

Didžiosios Britanijos svaras sterlingų yra seniausia pasaulyje vis dar naudojama valiuta, kuriai maždaug 1200 metų. Anglo-saksų laikais svaras sterlingų patyrė daugybę pokyčių, kol virto tokia valiuta, kokią pažįstame šiandien.

Didžiosios Britanijos svaras sterlingų yra seniausia ir viena iš labiausiai prekiaujamų valiutų pasaulyje. Šiuo metu tai ketvirta valiuta, kuria prekiaujama užsienio valiutų rinkoje, po JAV dolerio (USD), euro (EUR) ir Japonijos jenos (JPY).

Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (GBP) istorija


Kilmė

Sidabriniai svarai sterlingų monetos atsirado nuo 775 m. po Kristaus, o Mercijos karalius Offa paprastai laikomas atsakingu už šių monetų paplitimą. Pirmieji visiškai atspausdinti banknotai buvo pristatyti 1853 m. Prieš tai, 1694 m. įsteigus Anglijos banką, jis išleido tik iš dalies atspausdintus banknotus, ant kurių buvo užrašytas ne tik pirmasis skaitmuo, bet ir ženklas „£”. Skaičius reikėjo pridėti ranka, o kiekvieną banknotą turėjo pasirašyti vienas iš banko kasininkų. Dabartiniai banknotai atsirado iš šių originalių ranka rašytų banknotų.

Išvaizda

Kiekvienas banko banknotas (5, 10, 20, 50 svarų sterlingų) turi savo spalvą ir dydį – kuo didesnė vertė, tuo didesnis banknotas. Ant visų monetų (1, 2, 5, 10, 20, 50, 1 ir 2 svarų sterlingų) pavaizduotas karalienės Elžbietos II profilis, nukreiptas į dešinę. Tradiciškai monarchai ant svarų monetų pakaitomis vaizduojami kita kryptimi.

Ploni metaliniai siūlai į banknotus buvo įvilkti 1940 m. Tai veikė kaip apsauga nuo padirbinėjimo Antrojo pasaulinio karo metais, kai Didžiosios Britanijos ekonomikai kilo grėsmė. Svaras naudojamas ne tik Jungtinėje Karalystėje; jo variantai taip pat cirkuliuoja Džersyje, Gernsyje, Meno saloje, Gibraltare, Folklando salose, Šventosios Elenos, Ascensiono, Tristano da Kunjos, Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo salose.

Bretton Woods susitarimas

Iki 1940 m. Didžiosios Britanijos svaras buvo susietas su aukso verte. Tačiau 1940 m. pagal susitarimą su JAV svaras sterlingų buvo susietas su JAV doleriu pagal Bretton Woods sistemą, kuri prižiūrėjo pokario valiutų kursus. Nuo šių metų iki 1971 m. dėl ekonominio spaudimo svaras sterlingų buvo nuolat devalvuojamas dolerio atžvilgiu. Žlugus Bretton Woods sistemai, svaras sterlingų tapo laisvai plaukiojančia valiuta, o daugelis kitų šalių pasekė jo pavyzdžiu, kuriuo jis išliko iki šiol.

Prekyba Didžiosios Britanijos svarais sterlingų (GBP)


Decimalizacija

Decimiliarizacija buvo didžiausias Didžiosios Britanijos pinigų sistemos pokytis. 1971 m. svaras sterlingų buvo padalytas į 100 pensų. Iki tol už vieną šilingą buvo mokama 12 pensų, o už vieną svarą – 20 šilingų. 1983 m. vietoj 1 svaro sterlingų banknoto buvo įvesta 1 svaro moneta, nes monetos paprastai tarnauja daug ilgiau. Tuo metu ministrė pirmininkė Margaret Tečer (Margaret Thatcher) manė, kad monetos „nėra labai populiarios” ir kad reikėtų palikti svaro banknotą. Škotijoje, Džersyje, Gernsyje ir Meno saloje vis dar leidžiami 1 svaro sterlingų banknotai, kartu su 1 svaro sterlingų monetomis, kurios naudojamos dažniau.

Viena rečiausių britų monetų yra 1933 m. pensas. Tais metais jų buvo pagaminta nedaug, nes jų ir taip buvo daug. Iš tikrųjų apskaičiuota, kad tais metais buvo pagamintos tik septynios monetos, o dėl tradicijos trys iš jų buvo užkastos 1933 m. pastatytų pastatų pamatų akmenyse. Neseniai pasirodė, kad 2012 m. Londono olimpinių žaidynių 50 pensų monetos yra populiarios tarp kolekcininkų. Karališkosios monetų kalyklos vertinimu, iš apyvartos išimta daugiau kaip 70 % jų.

2 svarų sterlingų moneta buvo išleista 1986 m., skirta tais metais Škotijoje vykusioms 13-osioms Sandraugos žaidynėms paminėti. Visos svaro monetos, išskyrus 2 svarų sterlingų, 2008 m. buvo perkurtos. Šešias monetas, nuo 1 penso iki 50 pensų, galima sudėti į Karališkąjį skydą. Ant 1 svaro sterlingų monetos pavaizduotas visas skydas.

Pinigų pokyčiai

2017 m. kovo 28 d. Anglijos bankas išleido naują 12-os pusių 1 svaro sterlingų monetą. 2017 m. spalio 15 d. vidurnaktį ankstesnė 1 svaro moneta neteko teisėtos mokėjimo priemonės statuso. Nuo to laiko Bankas taip pat pakeitė popierinius banknotus plastikiniais. 2016 m. rugsėjo mėn. išleistas naujas polimerinis 5 svarų sterlingų banknotas, o popieriniai 5 svarų sterlingų banknotai buvo išimti iš apyvartos. Plastikiniai 10 svarų sterlingų banknotai taip pat buvo išleisti 2017 m. rugsėjo mėn. ir 20 svarų sterlingų banknotai nuo 2020 m. vasario mėn. Polimeriniai banknotai yra patvaresni, ilgiau išlieka švarūs ir juos sunkiau padirbti, tačiau jie taip pat sukėlė tam tikrų diskusijų, nes jų sudėtyje yra produkto, gauto iš gyvūnų riebalų.

Konkurencija

Keletą metų euras kėlė didelę grėsmę svarui sterlingų. Kitos ES šalys ir net Didžioji Britanija darė spaudimą, kad Jungtinė Karalystė turėtų įsivesti euro valiutą. Tikėtina, kad svaras gali pralenkti eurą, nes pastaruoju metu Europoje buvo daug politinių nestabilumų (pavyzdžiui, Brexit), kurie kėlė grėsmę, kad euro zonos bendroji valiuta gali subyrėti.