Kas yra kriptovaliutos ir kam jos skirtos?

Kriptovaliuta (dar vadinama kripto) – tai skaitmeninė valiuta, sukurta kaip mainų priemonė. Joje naudojama kriptografija sandoriams apsaugoti ir tikrinti, taip pat naujų konkrečios skaitmeninės valiutos vienetų kūrimui kontroliuoti. 

Daugelis kriptovaliutų sukurtos remiantis blokų grandinės technologija, kuri yra paskirstyto kompiuterių tinklo užtikrinama paskirstytoji apskaitos knyga. Kriptovaliutos skiriasi nuo fiat valiutų, tokių kaip JAV doleris ar Didžiosios Britanijos svaras sterlingų, nes jų neleidžia jokia centrinė institucija, todėl jos gali būti neatsparios vyriausybės įsikišimui ar manipuliacijoms.

Kaip veikia kriptovaliuta?

Dauguma kriptovaliutų veikia be centrinio banko ar vyriausybės paramos. Užuot pasikliovus vyriausybės garantijomis, kriptovaliutų veikimo pagrindas yra decentralizuota technologija, vadinama blokų grandine.

Kriptovaliuta susidaro per procesą, vadinamą kasyba, kurio metu kompiuterių skaičiavimo galia naudojama sudėtingiems matematiniams uždaviniams spręsti, kad būtų galima uždirbti monetų. Vartotojai taip pat gali įsigyti valiutų iš tarpininkų, kurias vėliau gali saugoti ir išleisti naudodamiesi užšifruotomis piniginėmis.

Centralizuotas ir decentralizuotas tinklas

Blokų grandinės paprastai veikia naudojant darbo įrodymo (PoW) arba statymo įrodymo (PoS) konsensuso algoritmus. PoW veikia remiantis kriptovaliutų kasėjais, kurie dažnai šiam procesui paskiria konkrečias skaičiavimo mašinas. 

Kita vertus, PoS veikia pagal statymus. Statymo sistemoje atlygiai paskirstomi siekiant padėti valdyti tinklą laikant turtą tam tikrose nustatytose piniginėse. Kai kuriuose PoS turtuose taip pat galima naudoti pagrindinius mazgus (masternodes) – sudėtingesnį stakinimo procesą, kuriam paprastai reikia tam tikro minimalaus monetų skaičiaus.

Kas istoriškai darė įtaką kriptovaliutoms?

Per visą kriptovaliutų industriją reikšmingai paveikė keletas veikėjų. Satoshi Nakamoto davė pradžią šiam sektoriui, sukūręs „Bitcoin” (BTC). Vitalikas Buterinas, žinomas dėl Ethereum (ETH) sukūrimo, taip pat padarė didelę įtaką kriptovaliutų judėjimui. Kartu su Ethereum atsirado visas pasaulis papildomų jo tinkle sukurtų žetonų, vadinamų ERC-20 žetonais. 

Changpengas Zhao padidino kriptovaliutų prieinamumą kaip vienas iš „Binance”, kuri išaugo į vieną didžiausių kriptovaliutų biržų, įkūrėjų. Samas Bankmanas-Friedas, vienas iš skaitmeninio turto prekybos platformos FTX kūrėjų, tarnauja kaip dar vienas svarbus asmuo pramonėje, darantis įtaką prekybai, decentralizuotiems finansams (DeFi) ir kitiems kriptovaliutų erdvės aspektams. 

Daugybė kitų asmenų taip pat paliko savo pėdsaką pramonėje, kai kuriuos iš jų „Cointelegraph” įtraukia į 100 geriausių kriptografijos ir blokų grandinės žmonių 2021 m. sąrašą. 

Kodėl kriptovaliutos tokios nepastovios?

Kriptovaliutų erdvėje yra daug nepastovumo dėl pramonės naujumo. Investuotojai siekia eksperimentuoti su savo pinigais, kad greitai susikrautų turtus, ir išsiaiškinti, kaip kinta kriptovaliutų kainos ir ar jos gali juos paveikti.

Žmonių, kurie naudoja kriptovaliutas, skaičius (t. y. naudingumas) ir kokiu tikslu daro įtaką jų kainai. Kaina kils, jei daugiau žmonių jas naudos prekėms ir paslaugoms pirkti, o ne tik laikys.

Kriptovaliutų rūšys

Monetos yra skirtos naudoti kaip tam tikra valiuta ir yra sukurtos savo blokų grandinėje. Pavyzdžiui, eteris yra kriptovaliuta, sukurta Ethereum blokų grandinės pagrindu.

„Altkoinu” vadinama bet kokia blokų grandine pagrįsta kriptovaliuta, kuri nėra „Bitcoin”. Terminas „altkoinas” atsirado kaip „alternatyva Bitkoinui” trumpinys, o didžioji dauguma altkoinų buvo sukurti siekiant kaip nors patobulinti Bitkoiną. Altkoinų pavyzdžiai yra Namecoin, Peercoin, Litecoin (LTC), Ethereum ir USD Coin (USDC).

Kai kurios kriptovaliutos, pavyzdžiui, „Bitcoin”, turi ribotą monetų skaičių, kuris padeda sukurti paklausą ir sustiprinti jų suvokiamą vertę. Pavyzdžiui, didžiausia bitkoinų pasiūla yra apribota iki 21 milijono, kaip nustatė bitkoino kūrėjas (-ai).

Stabiliosios monetos

Savo vertę susieja su įvairiomis fiat valiutomis arba turtu, pavyzdžiui, auksu. Dažniausiai susietos vienas su vienu su JAV doleriu, stabiliosios monetos suteikia naudotojams galimybę parduoti turtą, kurio vertė yra tokia pati kaip nacionalinės valiutos, tačiau kuriuo vis dar galima atlikti sandorius ir saugoti kriptovaliutų ekosistemoje.

Nepakeičiamieji žetonai

Arba NFT, yra dar viena kriptovaliutų rūšis, žyminti, kad tai yra vienintelis toks turtas ir jo negalima pakeisti. Pavyzdžiui, bitkoinas yra pakeičiamas, t. y. vieną bitkoiną galima iškeisti į kitą ir gauti lygiai tokį patį daiktą. Tačiau, kita vertus, vienintelės natūra prekybos kortelės negalima dubliuoti. Iškeitę ją į kitą kortelę, gautumėte visai ką kita.

Prieš pradedant sąveikauti su konkrečiu turtu, priklausomai nuo jūsų tikslų, gali būti svarbu pasidomėti to turto tipu ir funkcija. Ne visas skaitmeninis turtas buvo sukurtas investavimo tikslais.